VMware Workstation Yenilikleri

VMware Workstation sürekli geliştiriliyor.Windows’un WSL desteği getirmesinden sonra Windows’un WSL özelliğini kullanabilmek için Hyper-V özelliğinin etkinleştirilmesi gerekiyordu. Eskinden VMware Hyper-V etkinleştirildiğinde çalışamıyordu.

Windows, VMware ile işbirliği yaptı ve Windows 10 20H1 versiyonuna özel VMware Workstation 15.5.5 versiyonunu yayınladı ve bu versiyonla birlikte hem WSL yi hem de VMware i aynı anda kullanabilir olduk. WSL 1 aktifken VMware’in “virtualize intel vt-x/ept or amd-v/rvi” ismindeki Nested Virtualization yapmamızı sağlayan özelliği çalışabiliyor.

WSL 2 için Virtual Machine Platform aktif edildiğinde ise VMware 15.5.5 hala sorunsuz şekilde çalışabiliyorken VT-X özelliği açık olarak işaretlendiğinde hata vermeye devam ediyor. Bu özellik son kullanıcı olarak aslında çok fazla kullanılmadığından çok da önemli olmadığını düşünüyorum.

Vmware 20H2 July tech preview (e.x.p-16540321) versiyonu ile birlikte container desteği sunmaya başladı.

VMware Beta Builds List‘e buradan ulaşabilirsiniz.

VMware Workstation yeni versiyonlarına ait özellikleri VMware Workstation blog sayfasından duyuruyor. Detaylı bilgileri oradan okuyabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğim Container destekli VMware versiyonunu da buradan indirebilirsiniz.

VMware container sanallaştırması için Docker kullanmıyor kendi geliştirdiği Nautilus Container Engine‘i kullanıyor fakat Docker containerlarının hepsini pull edip çalıştırabiliyorsunuz.

.\vctl.exe pull nginx
.\vctl.exe run -p 80:80 nginx

komutlarıyla nginx imajını çekip çalıştırıyoruz ve CLI dan ps komutuyla çalışan konteynırları listeliyoruz.

Yukarıda nginx web sunucusunun default sayfasını görüyoruz.

Nautilus CLI komutları Docker ile çok benziyor kullanmakta oldukça basit.
Windows’ta vctl.exe PATH e eklenmediği için VMware dizinine gidip çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz ya da isterseniz PATH’e ekleyerek dilediğiniz yerden çağırabilirsiniz.

Windows’ta Docker’ın uzun boot süresi sebebiyle kurmayı tercih etmiyordum. İhtiyaç duyduğumda VMware sanal makinesinin içerisinde çalıştırdığım Linux’ta kurulu olan Docker engine ile hızlı bir şekilde işimi hallediyordum fakat VMware yazılımının yanında gelen bu özellik yeni bir kullanım alışkanlığı kazandıracak gibi gözüküyor.