Android Sanallaştırma – İzolasyon – Paralel Çalıştırma Teknikleri

Yöntem 1: Android Work Profile özelliği

Island (Play Store)
Shelter (Play Store)

Island ve Shelter, uygulamaları yükleyebileceğiniz veya klonlayabileceğiniz izole bir alan sağlamak için Android’in “İş Profili” özelliğinden yararlanan Ücretsiz ve Açık Kaynaklı (FOSS) bir uygulamadır.
Özellikleri:

  • Gizlilik koruması için uygulamayı izole özelliği.
  • Paralel uygulama çalışma için klonlama.
  • Arka plan davranışlarını engelleme.
  • Uygulamayı gizleme ve arşivleme.
  • Yalnızca bir tarafta VPN veya her iki tarafta farklı VPN kullanımı.

Yöntem 2: Samsung Secure Folder (Knox)

Samsung’un Güvenli Klasör özelliği fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızı saklamak için özel bir alan oluşturur. Güvenli klasör içerisindeki veriler ayrı bir dosya sisteminde şifreli olarak saklanır. Bu özelliği uygulamayı klonlamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca güvenli klasörü kaldırıp tekrar yüklediğinizde sıfır bir telefon elde etmiş olursunuz. Cihazı tanımlayan hemen hemen her özelliği farklı olan yeni bir cihaz oluşturulur.

Yöntem 3 :Multi – Parallel Space

1. ve 2. yöntemler kadar güvenli olmasa da uygulama klonlamak için kullanılabilecek her telefonda çalışan yöntem. Eski uygulamaların yeni Android versiyonlarında uygulama izinleri sebebiyle uyumlu olmaması durumunda da kullanılabilir.

Yöntem 4 : VirtualXposed

Xposed Framework’ü root olmadığınız cihazda çalıştırmak için tasarlanmıştır. Bir çok Xposed modülü çalışmaktadır. Esas amacı uygulama klonlamak olmasa da bu amaçla kullanılabilir. Uygulamaları modifiye etmek gibi ekstra özelliklerinde faydalanabilirsiniz.

Yöntem 5 : App Cloner Premium & Add-ons

Bu uygulamanın ana amacı uygulamayı otomatize bir şekilde modlamak birden fazla çalışmasını sağlamak. Cihazın ayakizini sıfırlamak değiştirmek. Uygulama izinlerini modifiye etmek. Depolama özelliklerini değiştirmek. Network ayarlarını değiştirmek gibi bir çok özelliği barındırmaktadır. Freemium bir uygulamadır.