Gündem: Windows 10 – 20H1 Güncellemesi

Windows 10 uzun bir süredir fonksiyonel yenilik sunmamaktaydı, windows windows 10 daki 1903 gibi isimlendirme şeklini artık değiştiriyor ve bundan sonra 20H1 gibi isimlendirmeye yapacak. Bu isimlendirme ile birlikte 2020 bahar güncellemesinde windows 10 da bir çok yeniliğe kavuşacağız 1903 ile windows 10 da Sandbox a kavuşmuştuk sizin için bir sanal makine oluşturuyordu ve test etmek istediğiniz programları bir seferlik o sanal makineye kurarak izole şekilde test etme imkanı sağlıyordu.

•Windows 10 20H1 ile sandboxta yapılandırma dosyaları kullanılabilecek. Bununla birlikte örneğin ağ yapılandırmasını ve paylaşılan klasörleri ayarlayabileceğiz. Ayrıca sandbox yazılımı için tam ekrana alma kısayol tuşu gibi tuşlar getirilecek.

•Windows 10 emojiler ekleyebileceğimiz bir kısayol tuşu hazırlamış ve bu emojiler arasından arama yapabileceğiz.

•Senelerdir yaşlanmayan hiç değişikliğe uğramayan notepad de de değişiklik yapılmış artık notepad açıkken windows yeniden başlatıldığında notepad otomatik olarak açılacak ve kaydedilmemiş veriler gelecek.

•Samsung ve Windows ortak projeler geliştirmeye başladı ve böyle devam edecek gibi gözüküyor artık 2019 serisi samsung amiral gemilerininde şu an desteklenen Windows’un Telefonunuz yazılıma ile ekran yansıtma (Screen Mirroring) özelliği gelmiş.Bir süredir telefona gelen tüm bildirimlere erişimimiz vardı artık Telefonunuz uygulamasından sildiğimizde bildirimi telefonumuzdan da bildirim silinecek, bilirimler anlık olarak eşitlenecek umarım bildirimlere hızlı cevap verme özelliği de kısa sürede eklenir.

•Artık görev yöneticisinde disklerin SSD mi yoksa HDD mi olduğunu görebileceğiz. Böylece bir bakışta cihazın depolama bilgisi ile ilgili önemli bir detayı öğreneceğiz.

•Hesap makinesine gelen her zaman üstte seçeneği ile hesap yaparken sürekli hesap makinesini aramak zorunda kalmayacağız.

•WSL 2 ( Windows Subsystem for Linux 2 ) ♥
WSL’nin ilk versiyonunda I/O performansı oldukça kötüydü yeni versiyonda çok daha iyi olduğu gözleniyor ayrıca windows’taki dosya yöneticisinden direkt linux sisteminin dosyalarına erişebileceğiz bu çok avantajlı gibi gözükse de izolasyon konusunda bir şüphe uyandırıyor, kim bilir Windows gelecekte bizi sanal makine kurmaktan kurtarabilir Docker’ın windows üzerindeki performans sorununa da çare olabilir. Windows 10’un yeni Insider incelemesi burada sona eriyor isterseniz siz de hesabınızda Insider olup yeni versiyonu test edebilir yada güncellemenin yayınlanacağı zamana kadar bekleyebilirsiniz.

Güncelleme: Insider Build 18963 ile artık desteklenen ekran kartının (GPU) sıcaklığını görev yöneticisinden görebileceğiz, umarım CPU için de bu özelliği görebiliriz.

Güncelleme: Windows oturup açtığında desteklenen programların otomatik olarak yeniden açılmasını sağlayan özelliği ekledi.

Güncelleme: Windows 10 (2004) versiyonu ile birlikte arama özelliği optimize edildi.
Ağ ayarları durumu sayfası optimize edildi.