Domain Hizmetleri Karşılaştırma

Merhaba,

Bu yazımda Google’ın Google Domains servisinin Aralık 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de hizmete girmesiyle birlikte Natro, Google Domains ve Cloudflare domain kayıt firmalarının hizmet ve fiyat politikalarını karşılaştıracağım. Fiyatlar Aralık 2020 fiyatlarıdır servis sağlayıcılar ve dolar kuru sebebiyle değişebileceğini unutmayınız.

Uzun yıllardır domain kaydı için Natro firmasından hizmet alıyorum. Natro eskiden DNS Servis yönetimi için para almazken bir süredir ekstradan para alıyor. Hosting hizmetini Natro’dan almıyorsanız her domain için Profesyonel DNS Servisi hizmeti adı altında Natronun NameServer’ını kullandığınız için sizden ekstradan para talep ediyor. Hem fiyatlar açıkça belirtilmediği hem de 11 Haziran 2020 de Natronun hacklenmesi sebebiyle yeni bir hizmet sağlayıcısı aramaya başladım.

Anasayfada Aralık 2020 de .com tld için 10$ dan 5$ a bir indirim olduğunu görüyoruz. Fakat var olan domainimin süresini yenilemek istediğimde 5$ olarak başlayan hizmet 1 yıl uzatma için 10$ + 1,80$ Whois Gizleme + 1,20$ DNS Yönetim Hizmeti = 13$ fiyat çıkıyor. Buna %18 kdv eklendiğinde fiyat finalde 15,33$ olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında .online tld yi 1 sene ücretsiz edinebiliyorsunuz fakat sonrasında yıllık 30$ dan kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Finalde Natroda ilk sene ek hizmetlerle birlikte 8$+KDV olan .com domain 2. sene 13$ + KDV yani 15,33$ = 120₺

Google domains hizmetlerini yukarıdaki resim gayet güzel anlatıyor.
Google’ın çıkış noktası “NO HIDDEN FEES” normalde yurtdışında 12$ a hizmet verirken Türkiye’de Türk Lirası üzerinden 75 ₺ olarak fiyatlanıyor .com domain. 100 subdomaine kadar subdomain oluşturulabiliyormuş (Diğer firmalarda böyle bir kısıtlama hiç görmemiş olmama rağmen 100 domain normal bir kullanıcı için gayet yeterli). Fakat Wildcard desteği olup olmadığı konusunda şüpheliyim. Email yönlendirme hizmeti de eğer kullanılıyorsa güzel bir özellik. Whois Gizleme servisi ücretsiz geliyor. Google’ın kendi DNS sunucularını kullanmak burada bir diğer avantaj. Bir diğer ücretsiz özellik ise DNSSEC.

Diğer kayıt firmalarıyla kıyaslandığında ilk sene için pahalı görünen Google Domains Kayıt yenileme ücretinin de aynı fiyat olması sebebiyle sonraki senelerde daha uygun kalıyor. Ayrıca transfer ücretleri de kayıt ücretleriyle aynı. Eğer tek seneli kayıt işlemi yapılmayacaksa uzun vadeli fiyata bakılmalı.

Tüm Domain Fiyatları : https://domains.google/tld/

Cloudflare Registrar da Google ile benzer prensipte hizmet veriyor.

Fakat Cloudflare sıfırdan bir alan adı kaydetmenize şu an izin vermiyor.
Sadece var olan alan adınızı Cloudflare’e transfer edebilirsiniz. Bu Cloudflare in en kötü yanı şu anda.

Transfer ücreti ve yenileme ücreti aynı. Ek ücret yok, Whois gizleme, DNSSEC ücretsiz.

.com için yıllık 8.03$ = 62 ₺

.com için fiyatı google domains e göre daha ucuz fakat bazı tld leri cloudflare de bulamadım yine aynı şekilde Google da bulunmayan domainler de olabilir.

Desteklenen .TLD ler : https://www.cloudflare.com/tld-policies/

Domain fiyatlarını Cloudflare üye olmadan göstermiyor fakat bir kullanıcı Github reposunda fiyatları paylaşmış : https://github.com/judge2020/Actual-Domain-Prices (Eski olabilir)