Güvenlik Odaklı İşletim Sistemleri

Linux tabanlı çok çeşitli işletim sistemleri var, siber güvenlik denince akla gelen ilk işletim sistemleri Kali Linux ve Parrot OS oluyor. Arch Linux severler için BlackArch gibi daha bir çok işletim sistemi mevcut. Fakat bu işletim sistemleri kadar populer olmayan pentest dışında güvenlik ve gizliliği hedefleyen bir kaç farklı işletim sisteminden bahsedeceğim. Bu yazıda kısaca bahsedeceğim işletim sistemlerini kendi websitelerinden inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tails

Tails (Amnesic Incognito Live System) usb üzerinden çalışabilen bir işletim sistemidir ,internette gizliliği ön planda tutar. USB üzerinden çalışabilen derken tabiki kendini RAM e yüklüyor ve RAM üzerinde çalışıyor sadece uçucu olmayan (Non-volatile) hafızlara kayıt yapmıyor.

Luks desteği ile birlikte USB belleğe veri kaydedilmek istendiğinde içerisindeki verileri şifreleyebiliyor. Diskinizi temizlemek, güvenli mesajlaşma vs için daha bir çok aracı da içerisinde barındırıyor.

Tails üzerinde TOR yüklü olarak geliyor, HTTPS Everywhere gibi eklentilerle ağ üzerindeki zafiyetlere karşı koruma sağlıyor.


Qubes OS

128

Qubes OS aynı anda birden fazla işletim sistemini çalıştırmayı hedefliyor. Aslında sanallaştırma odaklı bir işletim sistemi. Her bir işletim sistemi için farklı güvenlik duvarı kuralları atanabiliyor. Sürekli iki daha daha fazla işletim sistemi çalıştırmaya ihtiyaç duyan kişiler için oldukça kullanışlı bir işletim sistemi.


Whonix

128

İnternet bağlantılarını TOR üzerinden sağlayan bu işletim sistemi Kicksecure gibi teknolojilerle kernel seviyesinde koruma sağlamaktadır.

Linux kullanıcılarında bruteforce koruması gibi farklı özellikleri vardır.


Ayrıca tuşlara basma zamanınızdan sizi ayırt edebilecek, tanıyabilecek yazılımlara karşı koruyan bir sistemi barındırmakta.

Android İçin İşletim Sistemleri:

CalyxOS ve GrapheneOS gibi işletim sistemleri android için geliştirilmiş güvenlik öncelikli işletim sistemleri fakat bu işletim sistemleri Google’in Pixel telefonlarını destekliyor. Türkiyede Pixel telefonların satışı yaygın olmadığı için Google servislerinden arındırılmış Android Open Source Project Tabanlı LineageOS işletim sistemi benim daha önce Galaxy s4 telefonumda deneyimlemiş olduğum başarılı bir işletim sistemi.

Güvenlik ve Gizlilik denilince kullanılacak son işletim sistemi olan Windows için de WPD gibi uygulamalar kullanılabilir.