İnternet Ping Analizi

İnternette bir çok kez sıkıntı yaşadığımızda internetimizin hızlı olup olmadığını test ederiz yeterli mbit değerini alıyorsak internetin düzgün çalıştığını düşünürüz ama bu test yöntemlerinden sadece bir tanesi.
Yapılması gereken diğer önemli test ise ping testidir başıma gelen olayda servis sağlayıcımın bana verdiği hız değerini alabilmeme rağmen internette gezerken sayfalar yavaş yükleniyor bazen oyundan atıyor bazen de yaptığım indirmeler yarıda kesilebiliyordu ping testi yaptığımda yolladığım pinglerden birinin drop olduğunu gördüm.

Sonrasında winmtr yazılımıyla yapmış olduğum testte ortalama %50 ping kaybının olduğunu gördüm ve servis sağlayıcımı aradım gün içerisinde kontrol edeceklerini söylediler.

Bu arada PingPlotter yazılımını indirip sorunun düzelip düzelmediğini test etmek için açık bırakmaya karar verdim indirirken internet yüzünden indirmem yarıda kesildi tekrar deneyerek indirmeyi başardım ve programı çalıştırarak beklemeye başladım. 

İnternet düzeldiğinde ping kayıpları sıfır a inmişti aşağıda PingPlotter yazılımının 10 dakikalık bir kesiti var internet bu sırada yapılan müdahaleden dolayı normale dönüyor.